Článok

Situácia pred posledným víkendom základnej časti

Pred nami je záverečné dvojkolo základnej časti LFBL. Čaká nás poriadna porcia zápasov. V sobotu aj v nedeľu bude na programe až 6 zápasov. Situácia je zamotaná a napínavá na viacerých frontoch v oboch skupinách. My sa teda pozrieme na vyhliadky tímov pred víkendom.

A skupina

Beznádejné posledným tímom tejto výkonnostne silnejšej skupiny sú Snipers. Tí však už v zopár zápasoch dokázali vytrápiť súperov. Šancu na prvé body budú mať Sniperi v posledných dvoch zápasoch s veľkými favoritmi Lidom a Zbojníkmi. Pre Sniperov bude kľúčové pre úspešnú sezónu zvládnuť osemfinálovú sériu s víťazom B skupiny. Veľkú drámu sľubujú boje o 3. až 6. miesto. Zbojníci by si už mali vzhľadom na bodový náskok a ľahký los udržať bronzovú priečku, ktorá zaručuje priamy postup do štvrťfinále. Zbojníci majú stále malú šancu skončiť aj na druhom mieste pri priazni ostatných výsledkov. Zbojníci patria medzi top favoritov v playoff. Aktuálne na štvrtom mieste sú Gajary. Sokoli majú veľkú šancu udržať ,,zemiakovú” pozíciu, pretože majú aj priaznivé vzájomné zápasy s ich prenasledovateľmi Hurikánom a Dragons. Práve nedeľný zápas s Drakmi bude kľúčovým. TJ Sokol má už len teoretickú šancu skončiť tretí. Štvrťfinále pre Gajary by malo byť povinnosťou a prekročiť prvýkrát v histórií bránu do semifinále by bolo veľkým úspechom. Hurikáni majú najhoršiu východiskovú situácií z pohľadu ich ambícií na čo najlepšie umiestnenie. Čaká ich veľmi ťažký zápas so Zbojníkmi a nemajú príliš dobré vzájomné zápasy s konkurentami. Pre Hurikán je teda reálnejší prepad na 6. miesto ako posun smerom hore. Hurikáni sa minulú sezónu prekúsali do top 4. Zopakovať tento počin by bol úspech pre bratislavčanov. Dragons čakajú dva zápasy, ktoré ak zvládnu s istotou skončia štvrtí. Stále platí, že výkony bývalých majstrov ligy sú rozpačité a postavenie v tabuľke to aj odzrkadľuje. Vyraďovacia fáza ligy však môže Drakom opäť sedieť. Bitka o víťaza základnej časti je stále otvorená. Jelita stiahli počas sezóny náskok na jeden bod a pred záverečnými dvomi zápasmi majú osud vo svojich rukách rovnako ako Lido. O víťazovi základnej časti ale môže byť jasné už po sobote. Ak by totiž Dragons a aj Lido vyhrali za tri body, tak by sa námorníci mohli tešiť z prezidentského pohára a priameho postupu do semifinále už jedno kolo pred koncom. Reálnejší scenár je ale, že sa rozhodne v nedeľu v priamom súboji medzi minuloročnými finalistami ligy.

B skupina

Na chvoste tabuľky sa nachádza Hamuliakovo aj vďaka čiernej sérií štyroch prehier v rade. Kladivári v prípade dvoch výhier v záverečných zápasoch majú stále nádej sa dostať do playoff, ale ich šance nie sú príliš veľké. Rovnaký počet bodov ako Hammers má aj Tempest. Tempest má o málinko väčšiu nádej na posledné štvrté postupové miesto. Bude musieť však zabrať proti konkurentom naplno. O bodík viac ako posledné dva menované tímy majú Giants. Ich nádeje na playoff ale nevyzerajú o moc lepšie ako pre ich konkurentov v tabuľke pod nimi. HP Hlavne Prišli držia 4. miesto s desiatimi bodmi a o túto pozíciu by už nemali prísť, ak výrazne nepokazia záver základnej časti. Obsadenie prvých troch miest je už pred posledným dvojkolom jasné. Bronz prináleží Tsunami Riders, druhé miesto SP Stupave a víťazom základnej časti skupiny B sa stali FBC Lions, ktorí prehrali zatiaľ len jediný zápas a aj ten až po nájazdoch s nevyspytateľnou Stupavou. Osemfinálová séria Levov so Snipers sľubuje vyrovnané zápolenia.

Tabuľku produktivity vedie suverénne Michal Kosík z tímu Zbojnícke legendy. V počte gólov ho však výrazne prenasleduje Griga z Tempestu. Zaujímavý je aj súboj o najlepšieho nahrávača základnej časti.