Článok

LFBL pokračuje aj v novom kalendárnom roku

Rok 2024 je za nami a Legendárna Liga sa nám na prelome rokov prehupla do svojej nadstavbovej časti. Jubilejný 10. ročník má za sebou už základnú časť, ktorá sa hrala v dvoch skupinách. Prvé tri celky z oboch skupín postúpili do hornej nadstavby (skupiny C) a automaticky aj do štvrťfinále playoff. Zvyšné celky musia bojovať v dolnej nadstavbe (skupine D) o štyri postupové miesta do osemfinále playoff.

V základnej skupine A dominovali hráči tímu JElita-Pirates, ktorí stratili len jeden bod. Na druhom mieste skončilo Lido, ktoré zaváhalo v zápase s tretím Lions. Trochu prekvapivo postup ušiel Gajarom. Vcelku sympatickými výkonmi sa prezentoval Tempest. Giants vo svojej druhej sezóne v LFBL zaknihovali tiež zaujímavé výsledky a to najmä výhru vo svojom zatiaľ poslednom zápase v nadstavbe nad Stupavou. Na poslednom mieste v skupine skončili bez bodu ,,kladivári“ z Hamuliakova.
Základnú skupinu B si podmanili výborne hrajúci florbalisti Hurikánu. Oldboys zaváhali len v emočne vypätom zápase so zatiaľ najväčším prekvapením tohto ligového ročníka – druhým tímom v skupine B HP Hlavne Prišli. HP umnou hrou už zaskočili nejedného favorita. Tretie miesto a postup ukoristili Zbojníci. Herný aj výsledkový prepad oproti minulým rokom zaznamenávajú hráči Dragonsu. Riders a Stupava si držia úroveň niekde okolo stredu ligy. Do ligy pribudli aj dvaja nováčikovia. Tímy Malaciek a Rače. Malacky zatiaľ prežívajú náročný vstup do súťaže a zatiaľ nezískali ani jediný bod do tabuľky. Naopak Rača už nejaké tie bodíky získala a lepší sa zápas od zápasu.

Aktuálne prebiehajú boje v nadstavbových skupinách C a D. V skupine D sú v hre o dve postupové miesta do osemfinále ligy tri tímy. Aktuálne je na tom najhoršie z nich Tempest, ktorý má však všetko vo svojich rukách keďže ho čakajú ešte dva zápasy práve s konkurentmi o postup do predkola playoff. Stupava sa nachádza zatiaľ na štvrtom postupovom mieste, ale
čakajú ju dva náročné duely s lídrom tabuľky Gajarmi a Tempestom. Priebežne tretiemu Dragonsu stačí na postup poraziť v poslednom zápase Hamuliakovo. Druhí sú Tsunami Riders, ktorí majú už istý postup a stále majú ešte aj šancu vyhrať skupinu D. Musia však dúfať v zakopnutie lídra skupiny Gajár, ktoré zatiaľ nestratili v skupine ani bod.

V skupine C sú priebežne na poslednom šiestom mieste florbalisti Lida so štyrmi bodmi. Lido prešlo pred sezónou značnou výmenou zhruba polovice kádra a herne aj výsledkovo sa trápi. Odohralo síce zatiaľ s každým vyrovnané partie, ale dopláca na neúspešnosť v koncovke a
v nájazdoch. Lido prehralo dovedna štyri nájazdové lotérie v rade, ak rátame aj tie z predošlého ročníka. V poslednom stretnutí s Hurikánom už však ,,námorníci“ zvládli túto zručnostnú súťaž a zamotali tak situáciu v tabuľke skupiny C. Rovnaký počet bodov ako Lido majú na piatom mieste Zbojníci. Jánošíci sa zatiaľ prezentujú nevyrovnanými výkonmi, ktoré sú závislé aj od dochádzky tímu. V nadstavbe síce porazili úradujúceho majstra, ale inak prehrali všetky ostatné zápasy. Posledný zápas v nadstavbe odohrajú Zbojníci práve s Lidom. Na štvrtom mieste sú s piatimi bodmi hráči Lions, ktorí stále môže skončiť po poslednom kole aj na druhom mieste v skupine pokiaľ zvládnu záverečný duel s už istým víťazom „základnej“ časti HPečkom. Tretie miesto priebežne patrí Pirátom, ktorí v posledných troch zápasoch bodovo zaváhali. Najmä posledný dobre rozohraný zápas s Hlavne Prišli si JElita nepostrážili a zo zápasu vyšli bodovo na prázdno. Na druhom mieste tabuľky sú Hurikáni so
siedmimi bodmi. Oldboys čaká záverečné stretnutie proti JElitám, kde im na udržanie si druhého miesta bude stačiť získať jeden bod. Prekvapivým ale zaslúženým víťazom nadstavbovej a teda „základnej“ časti sa v predstihu stali hráči Hlavne Prišli. HP už koncom minulej sezóny naznačili výrazný progres, ktorý korunovali v tejto sezóne. Postupne získali skalpy takých tímov ako Zbojníci, Hurikán, Lido, Piráti. Výstrahou pre tím sú však prehry s tímami Tsunami a Stupavou. Práve súper z podobného súdka bude štvrťfinálovým protivníkom tímu HP. Vzhľadom na postavenie mužstiev v tabuľke možno očakávať jednu veľmi kvalitnú štvrťfinálovú dvojičku, z ktorej jeden z favoritov na triumf v lige skončí už pred bránami semifinále.

Pohľad na tímové štatistiky ponúka nasledujúce fakty. Gólovo najofenzívnejším tímom ligy sú zatiaľ Tsunami Riders. Najlepšiu defenzívu ligy čo sa týka počtu inkasovaných gólov má Hurikán v bráne s výborným Bortlíkom.

Individuálne štatistiky vedie František Krajčovič z Hurikánu, ktorí bol vyhlásený za najlepšieho útočníka uplynulého ročníka ligy. Krajčovič vedie tabuľku produktivity aj strelcov. Na druhom mieste v kanadskom bodovaní sa aktuálne nachádza víťaz bodovania z minulej sezóny Michal Kosík. Štart útočníka v ďalších zápasoch v drese Zbojníkov je však viac ako otázny. Tretie miesto produktivity patrí Michalovi Huberovi z Tsunami Riders. Huber je aj priebežne najlepším nahrávačom-asistentom ligy. Za zmienku stojí aj produktivita Juraja Grigu z Tempestu, ktorý dal už 22 gólov ale pridal k nim len jednu asistenciu.

Legendárna Florbalová Liga pomaly vstupuje do svojej najdôležitejšej fázy. Kto sa napokon bude tešiť z úspechu a komu ostanú len slzy pre plač? To sa dozvieme už v najbližších týždňoch.