Článok

Report FINÁLOVÉHO DŇA

Sobota 28.4.2018 priniesla vyvrcholenie Legendárnej Florbalovej Ligy 2017/2018. Na úvod finálového dňa sa uskutočnil druhý ročník CHALLENGE CUPu, v ktorom si už tradične zmerali sily tímy, ktoré nepostúpili do finále. Ospravedlnili sa tímy TJ Sokol Gajary, ktorého členovia museli uprednostniť akciu „Sokolské otvorenie sezóny“ a Hurikán Oldboys Bratislava. Novým účastníkom CHALLENGE CUPu bol tím Veteráni Modra, ktorého hráči v priebehu sezóny reprezentovali TJ Kubyšport. Vyskúšali sme si nový formát turnaja, pri ktorom nastúpili družstvá na ihrisku 20×10 metrov v počte 3+1. A paralelne sa hrali dva zápasy naraz. Ukázalo sa to ako výborný nápad, hráči boli neustále v akcii, hra bola atraktívna aj pre nich, aj pre divákov. Najviac tento model sadol finalistom turnaja, prekvapivo hlavne hráčom FBC Lions Bratislava, ale aj skúseným hráčom SP Stupava.

img_4987

Finále malo veľmi dramatický priebeh, keď Lions viedli už 4:1 a zdalo sa byť rozhodnuté. SP Stupava si však uvedomili, o akú hodnotnú cenu sa hrá a tromi zlepenými gólmi dostali zápas do nájazdov. V ňom mali hráči SP Stupava pevnejšie nervy a víťazstvom 1:0 si zabezpečili tímovú návštevu paintballového centra na 3 hodiny, k čomu od nich očakávame aj zodpovedajúcu fotoreportáž.

image1

FINÁLE LEGENDÁRENJ FLORBALOVEJ LIGY 2017/2018

ŠK Lido Bratislava 2:3 FBC Dragons Bratislava (0:1, 0:1, 2:1)

Priebeh

ŠK Lido

Góly: 43:32 Vorčák (Mokošák), 59:54 Gunther (Kazimír)

TM: Vorčák 2 min. + 10 min., Rajniak 4 min., Mokošák 2 min., Wilsch 2 min.

FBC Dragons

Góly: 0:36 Martinák (Chudík), 34:52 Krchňák (Bluska), 45:53 Škarupa (Bereš jr.)

TM: Hordosy 4 min., Škarupa 2 min.

Zostavy

ŠK Lido

Kovalčík, Kubovič – Forro, Gunther, Hanuš, Kazimír, Lapoš, Mokošák, Rajniak, Stanko, Uríček, Vorčák, Wilsch (C)

Nehrali: Handzo, Kolátor, Košík, Vnuk, Vrabec, Vydra

FBC Dragons

Gažo – Beňo, Bereš jr., Bluska, Granec Daniel, Granec Marián, Hordosy, Chudík, Krchňák, Kullacs, Martinák, Škarupa

Nehrali: Bereš sr., Čechovič, Holcinger, Ivančík, Múčka, Oškera, Sedlák, Stanek

Rozhodcovia

Vagaský Dávid, Žúbor Ján

Počet divákov

102

Zápas sa začal výborne pre Dragons. Chudík po ľavej strane potiahol loptičku za bránu a rusnákovským spôsobom našiel Martináka, ktorý nezaváhal a Dragons viedli 1:0. Už dve minúty na to však malo Lido obrovskú šancu na vyrovnanie, keď Hordosy sa v čistej šanci dopustil sekania. Nariadené trestné strieľanie však Kazimír nepremenil. Ani následná dvojminútová presilovka Lida nepriniesla gól. Už prvá tretina zápasu priniesla florbal vynikajúcej úrovne. Tímy síce pozorne bránili, ale šikovní hráči na obidvoch stranách sa dokázali dostať aj tak do šancí. Kovalčík v bráne Lida a Gažo v bráne Dragons sa však prekonávali vo svojich zákrokoch a tak prvá tretina skončila tesným výsledkom 1:0 v prospech Dragons.

Hneď na začiatku druhej tretiny sa Rajniak z Lida dopustil faulu a ponúkol tak Dragons výhodu presilovky. Pätica hráčov Dragons skvele dirigovaná Bluskom si počas presilovky vypracovala množstvo šancí, Kovalčík v bráne Lida bol však nepriestrelný. Po skončení oslabenia Lido zvýšilo obrátky. Hra sa presunula viac na stranu Dragons, ktorí však perfektne bránili, nepustili Lido do súvislého tlaku a neustále boli nebezpeční aj vpredu. Jednu takú situáciu sa Dragons podarilo v čase 34:52 zakončiť gólom, keď Krchňákovi výborne prihral Bluska – 0:2. Po tomto góle hráči Lida znervózneli, čo vyústilo v čase 35:33 do vzájomného vylúčenia Rajniaka na strane Lida a Škarupu na strane Dragons. V hre štyri na štyri už po piatich sekundách zbytočne fauloval v strede ihriska Mokošák z Lida Krchňáka z Dragons a ponúkol tak Dragons takmer dve minúty výhodnej presilovky štyri na tri. Lidu sa podarilo oslabenie ustáť, do vážnejšej šance Dragons nepustili. Do konca druhej tretiny sa už skóre nemenilo.

31444944_1742384315879554_736200838128599040_n

Do tretej tretiny výborného Kovalčíka v bráne Lida vystriedal Kubovič, čo mohlo pri výkone Kovalčíka vyzerať ako riskantný ťah, Kubovič však nesklamal a chytalo rovnako výborne. Lido začalo tretiu tretinu náporom, najmä neúnavný Vorčák bojoval a svojim príkladom ťahal ostatných. Obrana Dragons však fungovala perfektne a Lido sa nevedelo dostať k svojej typickej hre, ktorou dominovalo v základnej časti. V čase 42:57 sa Forro rozhodol zobrať to na seba, prešiel cez dvoch hráčov a vypýtal si tak faul od Hordosyho. V oslabení urobili hráči Dragons jednu z mála chýb v zápase, keď na ľavej strane chýbal ich obranca, Mokošák prevzal loptičku dva metre pred brankárom a napriek tomu, že už sám mohol zakončovať, našiel prihrávkou Vorčáka, ktorý z ťažkého uhla našiel medzeru medzi Gažom a tyčkou a vrátil Lido do zápasu – 1:2. Po tomto góle pokračoval rovnaký obraz hry. Lido malo miernu prevahu, stále sa však nedokázalo dostať do vyložených šancí a Dragons boli v útoku neustále nebezpeční. Ako najväčšia slabina Lida v obrannej činnosti sa ukázala hra obrancov pri tyčkách. V čase 55:53 to Dragons opäť ako pri prvom góle využili, ponechanú výhodu využil Bereš, potiahol za bránu Lida, prihral za bránou Škarupovi, ktorý v jazde spoza brány vystrelil ešte spoza bránkovej čiary a odrazom loptičky od brankára vsietil tretí gól Dragons – 1:3. V prerušení po góle vystupovali hráči Lida veľmi nervózne a ich protesty vyústili do vylúčenia Vorčáka na 2+10 minút. V tejto fáze zápasu sa to ukázalo ako veľká chyba, do konca zápasu ostávali štyri minúty, z ktorých dve stratili Lido oslabením. Navyše, dovtedy výborné hrajúci Vorčák takto chýbal svojim spoluhráčom v záverečných minútach. Hneď po skončení presilovky si Dragons vyžiadali oddychový čas a po jeho skončení, 90 sekúnd pred koncom zápasu, sa Lido pustilo do hry bez brankára. Výhodu jedného hráča v poli však Lido nedokázalo premeniť do žiadnej vyloženej šance. V čase 19:13 dramatický zápas vrcholil, Lido si vyžiadalo oddychový čas a po jeho skončení pokračovalo v power-play. Aj 47 sekúnd môže vo florbale stačiť na strelenie dvoch gólov, zázrak sa však nekonal. Obrovskú snahu Lida odmenil aspoň Gunther po prihrávke Kazimíra gólom na 2:3 v čase 59:54. Zvyšných šesť sekúnd však už Lido nedokázalo využiť na strelenie vyrovnávajúceho gólu, a tak mohol vypuknúť gejzír radosti hráčov Dragons. FBC Dragons sa tak po prvý raz stali majstrami Legendárnej Florbalovej Ligy.

Finále prinieslo perfektný florbal dvoch mimoriadne vyspelých tímov. FBC Dragons vyhrali, a vyhrali zaslúžene. Ukázali väčšiu vôľu po víťazstve, lepšie sa pripravili na zápas a nechali v ňom srdce. Lido sa nepoučilo zo semifinále, v ktorom už proti JElita-Pirates malo na mále. Tím, ktorý v základnej časti strieľal v priemere 9 gólov na zápas, vo finále, ak nerátame gól na 2:3 šesť sekúnd pred koncom, strelil jeden gól a s tým sa vo florbale vyhráva ťažko. Ďalším rozdielovým faktorom vo finále mohla byť aj osobnosť Rola Blusku vo funkcii hrajúceho trénera. Lido hralo bez kouča, ktorý by sa na priebeh zápasu dokázal pozrieť z nadhľadu a urobiť nejakú zmenu.

Ďakujeme obdivom súperom za nádherný florbalový zážitok. Nech žije Majster Legendárnej Florbalovej Ligy 2017/2018 FBC Dragoooooooooooooooooons Bratislava!